Responsive web tasarımı avantajları

Responsive web tasarımının diğer bir avantajı, tek bir site söz konusudur. Yani ikinci bir m.siteadı.com linkinde bir site yoktur. Mobil site tasarlatmak için ekstra masraf yapmanız gerekir. Üstelik bu site üzerinde ayrı bir reklam ve tanıtım bütçesi harcamanız gerekecek. Ama responsive tasarım sitenizde her platform için aynı tanıtım bütçesiyle reklam oluşturabilirsiniz.

İkinci maddeyle ilgili olarak, mobil uyumlu değil de, mobil sitesi olan kişiler bu sitelerine ayrı bir ziyaretçi kazanmak için uğraşırlarken asıl sitelerinin durumunu olumsuz etkilerler. Mobil siteye giren bir ziyaretçinin beğendiği bir haberi sosyal medya kanallarında m.siteadı.com olarak paylaşması da ayrı bir sorundur. Çünkü bu durumda masaüstünden linki ziyaret eden kişiler bozuk bir görüntüyle karşılaşırlar. Responsive web tasarımda ise bu şekilde bir durum asla söz konusu olmaz. Çünkü mobilde de, masaüstünde de tek bir url, tek bir site vardır.

16Şubat 2016 Google responsive web sitesine önem veriyor Google responsive web sitesine önem veriyor

Google, kullanıcılarının deneyimini arttırmanın yolunun responsive tasarımlarda olduğunu anladı. Bu nedenle de her sitenin responsive olması gerektiğini açıkladı. Bunu yapmayan site yöneticilerinin ise Google sıralamalarında aşağılara düşeceğini bildirdi. Bu açıklamalar internet üzerinden yayın yapan birçok işletme ve firmanın responsive web tasarımına geçmedikleri zaman para kaybedecekleri anlamına geliyor.

SEO, yani arama motoru optimizasyonu kuralları açısından responsive tasarımı katı bir kural haline geldi. Google aramalarının yaklaşık yüzde 20’si mobil cihazlardan yapılıyor. Bu oran her geçen zaman daha büyüyor. Google açısından alınan bu kararın nedeni de mobil aramalardaki artışta yatıyor. Sitelerinizin sıralamasını doğrudan etkileyecek responsive tasarımlar, Google’da ön planda olmanın artık önemli bir kapısı. Google Friendly üzerinden sitenizin responsive tasarım olup olmadığını anlayabilirsiniz.

 • 1
 • 2
 • 3

 • YOL TARİFİ

  MAİL GÖNDER

  ARA
  wobline CANLI DESTEK
  *Adınız Soyadınız
  *E-mail Adresiniz
  Telefon Numaranız
  *Mesajınız